Dlaczego musisz zacząć troszczyć się o oceany?

Dlaczego musisz zacząć troszczyć się o oceany?

Życie w stylu less waste

Zamiast bezkresu wód – pływające śmieci. Tak coraz częściej wyglądają morza i oceany. Liczba plastikowych odpadów, które do nich trafiają rośnie w zawrotnym tempie. Pora zacząć działać. Dlaczego to tak istotne?

Dlaczego musisz zacząć troszczyć się o oceany?

Zanieczyszczenia mórz i oceanów – liczby

Rozejrzyj się wokół siebie. Jak wiele plastikowych przedmiotów Cię otacza? Prawdopodobnie znaczna część z nich jest użytku jednorazowego. Wystarczy, że otworzysz lodówkę lub wejdziesz do łazienki. Opakowania po nabiale, warzywa w foliowych siatkach, opakowania po kremach i szamponach. Z pewnością nazbierasz tego całe mnóstwo. A czy wiesz, co dzieje się z plastikiem, który wyrzucasz do kosza? Prędzej czy później trafia na składowisko śmieci, skąd często pokrywany jest przez wiatr i wraz z nurtem rzecznym trafia do mórz i oceanów. Trudno w to uwierzyć? Przyjrzyj się więc liczbom.

  • Około 750 ton odpadów trafia codziennie do Morza Śródziemnego.
  • Obecnie w morzach znajduje się min. 150 ton plastiku.
  • Każdego roku do oceanów trafia od 4,8 do 12,7 milionów ton plastiku.

Być może słyszałaś już o pływającej wyspie śmieci, która rozciąga się w północnej części Oceanu Spokojnego pomiędzy Hawajami a Kalifornią. Great Pacific Garbage Patch to namacalny przykład tego, jak za kilka dekad mogą wyglądać oceany.  

Dlaczego plastik w oceanach jest groźny?

Choć pływające wyspy śmieci są faktem i zdecydowanie psują krajobraz, to nie o estetykę tutaj chodzi. Owszem – zdecydowanie przyjemniej oglądać bezkres wód na tle słońca niż rozkładający się przez setki lat plastik. Warto jednak zdać sobie sprawę, że plastikowe odpady w morzach i ocenach niosą ze sobą poważne konsekwencje dla ekosystemu. Szczególnie groźne są dla organizmów morskich.

Każdego dnia w morzach i oceanach giną stworzenia, które zaplątały się lub udusiły przez zalegające w wodzie śmieci. Co więcej, plastikowe odpady zawierają liczne substancje chemiczne, które dosłownie zatruwają wodę. Ponadto zwierzęta morskie mylą niewielkie odpady plastiku z pożywieniem. W efekcie także my jako ludzie spożywając ryby i owoce morza, możemy zatruwać swój organizm substancjami chemicznymi.

Jeśli oceany nadal będą zanieczyszczane w tak zawrotnym tempie, to niedługo niewiele z nich pozostanie. O tym, że ich rola jest niezmiernie ważna, starałam się Wam już przekazać w artykule: Dlaczego oceany są ważne dla Twojego życia. Teraz przypomnę jedynie, że wytwarzają minimum 50% tlenu, którym oddychamy.

Plastikowe opady w oceanach dotykają nie tylko organizmów morskich czy naszego zdrowia. Traci na nich także gospodarka. Szacunki Parlamentu Europejskiego ukazują, że koszt związany z likwidacją odpadów morskich sięga nawet od 300 do niemal 700 milionów euro. Ta ogromna kwota mogłaby przecież zostać przeznaczona na wiele innych dziedzin.

Co można zrobić, aby oczyścić oceany?

Zadajesz sobie pytanie “co ja mam z tym wszystkim wspólnego?”. Zapewne wiele. To nasze codzienne wybory konsumenckie sprawiają, że oceany są tak zanieczyszczone. Na świecie żyje 7,674 miliarda ludzi. Wyobraź sobie, że każda z tych osób codziennie generuje kolejne plastikowe odpady. A przecież tworzywa sztuczne mogą rozkładać się od 100 do 1000 lat. 

Blisko połowa plastiku, która trafia do oceanów to opakowania plastikowe po artykułach jednorazowego użytku. Opakowanie po szamponie i odżywce, tubka po paście do zębów czy plastikowe siatki, w które pakowane są warzywa i owoce w supermarketach. Wystarczy, że świadomiej podejdziesz do zakupów, których dokonujesz na co dzień. Wiem, że czasami bywa to trudne, dlatego postanowiłam Ci niektóre kwestie ułatwić. Dzięki kosmetykom do włosów Neboa nie musisz martwić się, że kolejny raz kupujesz jednorazowe opakowania, ponieważ każde z nich podlega recyklingowi (i to w całości). Ponadto, opakowania kosmetyków Neboa są produkowane z plastiku odławianego z oceanów. Wybierając je nie tylko nie zaśmiecasz planety, ale i przykładasz się do jej oczyszczenia.

Jeśli chcesz wiedzieć, co jeszcze możesz zrobić, aby żyć bardziej ekologicznie, polecam Ci mój artykuł: Jak być bardziej eko, czyli czym jest życie less waste

Mam nadzieję, że wiesz już, dlaczego troska o oceany jest konieczna i zechcesz wesprzeć mnie w realizowaniu działań, którym przyświeca myśl Respect The Nature.

Jestem Neboa - naturalne i wegańskie kosmetyki do pielęgnacji włosów, zamknięte w opakowaniach z plastiku odławianego z oceanów. Działam zgodnie z filozofią RESPECT THE NATURE – moją misją jest troska o Planetę! Dzięki produkcji moich opakowań, z oceanów odławiane są plastikowe odpady. Dbam o Ciebie, dbam i Planetę i dbam o przyszłość!

Napisz do nas