Dlaczego oceany są ważne dla Twojego życia?

Natura bez tajemnic

Należysz do osób, którym ocean kojarzy się z wakacjami, bezkresem wód i nurkowaniem? A co powiesz na to, że bez oceanów nie byłoby życia na Ziemi? Te ogromne zbiorniki wodne zajmują ok. 70% powierzchni świata, a ich rola jest bardzo istotna dla każdego człowieka. To właśnie oceany wytwarzają ponad 50% tlenu, którym oddychasz. I Ty i ja musimy zatem zadbać o ich czystość. Możesz mi w tym pomóc! W jaki sposób to zrobić, opowiem Ci za chwilę. Najpierw jednak wspólnie sprawdźmy, dlaczego oceany są ważne dla Twojego i mojego życia.

Oceany płucem planety?

Choć temat ekologii podnoszony jest coraz chętniej, to nadal wiedza w tym zakresie pozostawia wiele do życzenia. Sadzenie roślin, recykling, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii – jest wiele sposobów, aby zadbać o naturę. Bardzo często pomija się jednak aspekt dotyczący czystości wód. A to przecież oceany wytwarzają minimum 50% tlenu, którym oddychamy. Nie powinno to dziwić – morza i oceany zajmują ok. 70% powierzchni świata! Jednocześnie pochłaniają ogromną część dwutlenku węgla. A to nadal nie wszystko, co oceany robią dla naszej planety.

Prądy oceaniczne przenoszą ciepło z tropików do regionów polarnych, tym samym wpływając na klimat Ziemi. To właśnie faza cyklu wodnego oraz parowanie oceaniczne stanowi źródło większości opadów. Jednocześnie oceany są domem dla 230 tysięcy gatunków! A to tylko liczba gatunków, które znamy. Prawdopodobnie w oceanach występuje ich nawet 10 razy więcej! Aż trudno to sobie wyobrazić!

Ocean pełen plastiku

Działalność człowieka powoduje, że oceany są coraz bardziej zanieczyszczone. Plastikowe butelki i słomki, reklamówki, niedopałki papierosów, opakowania po żywności – ile razy miałeś okazję zaobserwować tego rodzaju przedmioty na plaży? Ja widzę je bardzo często i muszę przyznać, że nie jest to miły widok.

Jakie odpady najczęściej można znaleźć w oceanach?

  • Niedopałki papierosów i filtry papierosowe
  • Elementy plastikowe
  • Kawałki szkła lub ceramiki
  • Patyczki kosmetyczne
  • Reklamówki
  • Opakowania po chipsach
  • Butelki po napojach

W 2020 roku do oceanów trafiło ok. 1,5 miliarda maseczek, które wyprodukowane były w celu zabezpieczenia przed zarażeniem Covid-19. Jedna maseczka w oceanie może rozkładać się ok. 450 lat.

Pamiętaj, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za czystość naszej Planety. Im więcej osób będzie świadomie podejmowało ekologiczne działania, tym ryzyko klęski środowiskowej jest mniejsze. Każde Twoje działanie ma znaczenie!

A teraz najgorsza wiadomość: każdego roku do mórz i oceanów trafia od 4,8 mln do 12,7 mln ton plastiku! W takim tempie oceany przemienią się długo w pływające wyspy śmieci.

Co możemy zrobić dla oceanów?

Co możemy zrobić aby poprawić czystość oceanów? O tym, że koniecznie należy to zrobić, mam nadzieję, że już wiesz. Chcę zatem zachęcić Cię do wspólnych działań pod hasłem RESPECT THE NATURE. Ja już zaczęłam działać. Produkcja opakowań moich naturalnych kosmetyków sprawia, że z oceanów znikają plastikowe odpady. W ten sposób dokładam swoją cegiełkę w dbaniu o czystość wód. Jeśli popierasz misję RESPECT THE NATURE, skorzystaj z oferty moich kosmetyków do pielęgnacji włosów i skóry głowy. Ich zakup sprawi, że przyczynisz się do oczyszczania oceanów. Możesz zadbać o siebie i Planetę jednocześnie, czy to nie wspaniałe?

Hair x-treme naturalny szampon dla mężczyzn przeciw wypadaniu włosów

Szczegóły

Repair naturalny szampon regenerujący

Szczegóły

Anti hair loss wcierka do skóry głowy przeciw wypadaniu włosów

Szczegóły

Co jeszcze możesz zrobić dla oceanów poza bardziej świadomymi wyborami konsumenckimi?

  • Przede wszystkim nie zostawiaj śmieci na plaży, w parkach ani na ulicach.
  • Jeśli w pobliżu nie ma kosza, to zabierz je ze sobą i wyrzuć w domu. Możesz także przyłączyć się do akcji zbierania śmieci, które pozostawili inni.
  • Ogranicz także plastik, w większości przypadków możesz go zastąpić wyrobami papierowymi.

Wspólnie może oczyścić oceany i uratować naszą planetę od przemienienia jej w jedno wielkie wysypisko śmieci. Mam nadzieję, że dołączysz do mojej misji Respect The Nature!

Jestem Neboa - naturalne i wegańskie kosmetyki do pielęgnacji włosów, zamknięte w opakowaniach z plastiku odławianego z oceanów. Działam zgodnie z filozofią RESPECT THE NATURE – moją misją jest troska o Planetę! Dzięki produkcji moich opakowań, z oceanów odławiane są plastikowe odpady. Dbam o Ciebie, dbam i Planetę i dbam o przyszłość!

Napisz do nas