Eko nawyki w biurze

Eko nawyki w biurze

Życie w stylu less waste

Wprowadziłaś już ekologiczne nawyki do swojego domu? Jeśli tak, to świetnie! Równie ważne jest przeniesienie dobrych praktyk, w zakresie dbania o środowisko, do miejsca pracy. W biurze może być pod tym względem nieco trudniej. Prawdopodobnie pracujesz z innymi ludźmi i w dużej mierze od całego zespołu zależy, czy wasze biuro będzie eco friendly. Poznaj kilka niezawodnych sposobów na wprowadzenie eko nawyków w Twoim miejscu pracy!

Segregacja śmieci na dobry początek

Produkcja śmieci jest niestety nieunikniona. Szczególnie w biurze, w którym pracuje duża ilość osób. Co wraz ze swoimi współpracownikami możesz zrobić, aby odciążyć środowisko w tej materii? Segregować odpady!

Jak się za to zabrać? To proste! Zakomunikuj swoim przełożonym, że w biurze potrzebne są pojemniki do sortowania śmieci. Jeśli każdy kosz będzie odpowiednio oznaczony i umieszczony w widocznym miejscu, pracownicy z pewnością przyłożą większą wagę do segregacji. 

Oświetlenie ma znaczenie

Czy wiesz, że popularne w biurach żarowe świetlówki zużywają ok. 75% więcej energii niż żarówki LED i lampy CFL? Zmiana w tym zakresie to nie tylko krok w stronę poprawy środowiska, ale także duża oszczędność! Nowoczesne żarówki są bardziej wydajne i mają dłuższą żywotność. 

Równie ważne jest odpowiednie wykorzystanie światła dziennego. W pogodne dni odsłoń żaluzje i wpuść do pomieszczenia promienie słońca! Dzięki temu zmniejszysz zużycie prądu i poprawisz swoją wydajność. Naturalne oświetlenie wpływa na poczucie komfortu i obniża poziom stresu.

Woda tylko z filtra

Jak skutecznie ograniczyć zużycie plastiku w biurze? Instalując filtr wodny. Jeśli czysta woda będzie dostępna bezpośrednio w kranie, pracownicy zrezygnują z przynoszenia do pracy plastikowych butelek. Jak wiadomo, tworzywa sztuczne rozkładają się przez setki lat! 

W większości biur znajdują się dystrybutory do wody. Jednak baniaki, w których przechowywany jest płyn, także są wykonane z plastiku. Ponadto proces ich produkcji i  transportu wiąże się z generowaniem niepotrzebnych zanieczyszczeń.

Powiedz nie plastikowym jednorazówkom!

Przy dystrybutorach wody zazwyczaj znajdują się plastikowe kubeczki. To prawdziwa plaga, jeśli chodzi o generowanie zbędnych śmieci. Zazwyczaj kubeczek jest wyrzucony po wzięciu zaledwie kilku łyków wody. To samo tyczy się plastikowych sztućców czy talerzyków, które są szczególnie popularne w trakcie dużych zebrań czy narad biznesowych. 

Co możesz z tym zrobić? Wraz ze swoimi współpracownikami przyniesiecie do biura własne kubki i namówcie szefa na zakup zastawy stołowej. Dzięki temu Wasze biuro będzie znacznie bardziej eko!

Szanuj papier i energię

Drukowanie dokumentów to podstawa Twojej pracy? W miarę możliwości oszczędzaj papier. Jeśli to możliwe drukuj obustronnie, a przed rozpoczęciem drukowania upewnij się, że zadania na drukarce nie są powielone. Warto korzystać z drukarek atramentowych, zużywają one ok. 90% mniej energii niż ich laserowe odpowiedniki. 

W temacie energii pamiętaj, aby gasić światło po wyjściu z pomieszczenia i wyłączać sprzęty elektroniczne, z których aktualnie nie korzystasz. Pod tym względem traktuj biuro jak własne mieszkanie.

Dobry klimat to podstawa

Jak stworzyć mikroklimat, który będzie sprzyjał ekologii i produktywnej pracy? Wprowadzając do biurowej przestrzeni rośliny! Kwiaty świetnie oczyszczają powietrze i obniżają temperaturę w pomieszczeniu. Co więcej, rośliny utrzymują wilgotność powietrza na optymalnym poziomie 40-60%. W takich warunkach praca jest po prostu przyjemniejsza i bardziej wydajna!

Stosując się do tej rady, będziesz w stanie ograniczyć używanie klimatyzacji, czy elektronicznych oczyszczaczy powietrza.

Integracja przez ekologię

Co powiesz na integrację ze współpracownikami przy jednoczesnym wsparciu działań eko? Wyjdź z inicjatywą, zaproponuj przełożonym, aby Wasza firma przystąpiła do cyklicznej akcji ekologicznej. Może to być np. sprzątanie Ziemi, czy wspólne sadzenie drzew.

Jak widzisz, istnieje wiele sposobów na wprowadzenie eko nawyków do Twojego biura. Zostań prekursorem podobnych działań, aby poprawić jakość warunków życia na naszej planecie!

Jestem Neboa - naturalne i wegańskie kosmetyki do pielęgnacji włosów, zamknięte w opakowaniach z plastiku odławianego z oceanów. Działam zgodnie z filozofią RESPECT THE NATURE – moją misją jest troska o Planetę! Dzięki produkcji moich opakowań, z oceanów odławiane są plastikowe odpady. Dbam o Ciebie, dbam i Planetę i dbam o przyszłość!

Napisz do nas