Eko nawyki w łazience

Eko nawyki w łazience

Życie w stylu less waste

Respect The Nature – to hasło, które przyświeca mi na każdym kroku. Troska o środowisko jest dla mnie bardzo ważna, właśnie dlatego opakowania moich kosmetyków pochodzą z recyklingu – w tym z plastiku odławianego z oceanów. Dzisiaj chciałabym przekonać i Ciebie, że dbałość o naturę nie musi wiązać się z wyrzeczeniami. Czasami wystarczy naprawdę niewiele. Przyjrzyj się wspólne ze mną eko nawykom, które z łatwością możesz wprowadzić podczas Twoich codziennych czynności w łazience.

Eko nawyki w łazience

Środki czystości w wersji ekologicznej

Czy wybierając detergenty sprawdzasz ich skład? Musisz wiedzieć, że do niektórych z nich dodawane są fosforany – związki chemiczne, które poprzez ścieki dostają się do wód powodując ich eutrofizację (zakwitanie wody). Wiele ogólnodostępnych artykułów spożywczych z powodzeniem sprawdza się jako środek czystości i to ekologiczny. Do tego ich cena jest zazwyczaj znacznie niższa niż detergentów przeznaczonych stricte do czyszczenia łazienki. Jakie produkty możesz wykorzystać, aby wprowadzić do swojej łazienki eko nawyki?

  • Ocet – wykazuje działanie bakteriobójcze i grzybobójcze, do tego jest niezwykle skuteczny. Przy jego użyciu pozbędziesz się nawet najbardziej uciążliwych zabrudzeń.
  • Sok z cytryny – świetnie usuwa osad z kamienia, który regularnie odkłada się np. na słuchawce prysznicowej. Jego niewątpliwą zaletą jest także przyjemny zapach.
  • Soda – jej największą zaletą są właściwości wybielające i pochłaniające zapachy. Ponadto soda ma delikatne działanie żrące, dzięki czemu świetnie nadaje się do usuwania trudnych zanieczyszczeń.
  • Olejki eteryczne – działają przede wszystkim antybakteryjnie, eliminują nieprzyjemne zapachy, a niektóre z nich świetnie sprawdzają się do usuwania plam i zabrudzeń.

Bycie eko, a codzienna pielęgnacja

Zmiana nawyków związanych z codzienną pielęgnacją może przynieść wiele korzyści dla planety. Ze względu na to, że czynności pielęgnacyjne wykonujesz każdego dnia, nawet niewielka zmiana przyzwyczajeń na bardziej ekologiczne jest wartościowa! Od czego zacząć?

  • Postaraj się zmniejszyć ilość używanych kosmetyków. Dobieraj kosmetyki dopasowane do Twoich potrzeb. Ograniczenie nietrafionych zakupów to także jedno z działań, które mają pozytywny wpływ na ekologię. 
  • Część kosmetyków, takich jak chociażby peeling do ciała, jesteś w stanie przygotować samodzielnie. W tym celu możesz wykorzystać np. kawę lub cukier.
  • Wybieraj akcesoria wielokrotnego użytku. 
  • Zawsze wykorzystuj kosmetyki do maksimum! Rozetnij tubkę z kremem czy pastą do zębów i przekonaj się, ile produktu znajduje się w zakamarkach opakowania! 
  • Zminimalizuj zużycie wody. Ten punkt jest niezwykle ważny, gdyż zasoby wody pitnej kurczą się z roku na rok. Jak to zrobić? Zakręcaj kran podczas mycia zębów, a długie kąpiele w wannie zamień na szybki, orzeźwiający prysznic! Oczywiście odprężająca kąpiel w wannie jest czasami niezbędna, aby odpowiednio zrelaksować ciało i umysł. Jeśli się już na nią decydujesz, wykorzystaj powtórnie wodę, np. do zmywania podłogi.

Upcykling, czyli kreatywna ekologia!

Upcykling polega na przetwarzaniu zużytych opakowań w zupełnie nowe, funkcjonalne lub ozdobne przedmioty! Atomizery po kosmetykach z odkręcaną końcówką mogą służyć przez długie lata, wystarczy je tylko ponownie napełnić. Szklane opakowanie po kremie do twarzy? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zmieniło się w unikalny i stylowy pojemnik na świeczkę. Duża, plastikowa butelka po szamponie sprawdzi się doskonale w formie wazonu. Przykłady można mnożyć bez końca, wszystko zależy od Twojej inwencji.

Upcykling jest nie tylko jedną z najbardziej kreatywnych i świadomych form dbania o środowisko. Przetwarzanie odpadów przynosi także masę satysfakcji. Niektórzy potrafią stworzyć wyjątkowy wystrój łazienki, wykorzystując w głównej mierze przedmioty z upcyklingu. 

Wybieraj świadomie

Kupując kosmetyki, czy wyposażenie do łazienki zapoznaj się z filozofią i sposobem działania firmy, której produkty masz zamiar nabyć. Zwracaj uwagę na to, czy opakowania są biodegradowalne, czy dana marka swoimi działaniami wspiera ekologię i jak to robi. 

Część plastikowych produktów możesz zastąpić ich drewnianymi odpowiednikami. Przykłady? Bambusowe szczoteczki do zębów, czy szczotki do włosów z rączką wykonaną z drewna. 

Mogę Ci polecić także moje kosmetyki Neboa. Nie tylko wspierają zróżnicowane potrzeby włosów, ale i są wegańskie oraz ekologiczne. I nie chodzi wyłącznie o ich skład, ale także opakowania, które wykonane są z materiału z recyklingu, w tym z plastiku odławianego z oceanów. Przyłącz się do mnie, wesprzyj misję Respect The Nature.

BALANCING naturalny peeling balansujący

Szczegóły

Anti hair loss wcierka do skóry głowy przeciw wypadaniu włosów

Szczegóły

Repair naturalny szampon regenerujący

Szczegóły

Jestem Neboa - naturalne i wegańskie kosmetyki do pielęgnacji włosów, zamknięte w opakowaniach z plastiku odławianego z oceanów. Działam zgodnie z filozofią RESPECT THE NATURE – moją misją jest troska o Planetę! Dzięki produkcji moich opakowań, z oceanów odławiane są plastikowe odpady. Dbam o Ciebie, dbam i Planetę i dbam o przyszłość!

Napisz do nas