Jak być bardziej eko, czyli czym jest życie less waste?

Życie w stylu less waste

Bycie eko nie sprowadza się wyłącznie do wyboru ekologicznych produktów. To cały styl życia, który możesz wyrażać na wiele sposobów. Doskonale łączy się on z filozofią less waste. Pamiętaj, że nie musisz od razu zmieniać wszystkich swoich nawyków. Każda, nawet najmniejsza zmiana ma znaczenie!
Czym dokładnie jest less waste i co odróżnia to pojęcie od zero waste? Pozwól, że w dzisiejszym wpisie przedstawię Ci ideę, która jest mi niezwykle bliska i która łączy się z moją filozofią i misją RESPECT THE NATURE.

Less waste – co to jest?

W dosłownym tłumaczeniu less waste to po prostu “mniej odpadów”. Do czego odnosi się to hasło? W praktyce chodzi oczywiście o generowanie jak najmniejszej ilości śmieci! To pojęcie będzie zatem wiązać się z minimalizmem, recyklingiem, stosowaniem zamienników, a nawet DIY! W końcu plastikowy pojemnik po jogurcie czy też wiele innych, zużytych przedmiotów możesz spróbować ponownie wykorzystać. W większości przypadków wystarczy jedynie nieco wyobraźni i chęci.

Najprostszy sposób na redukcję śmieci to rozsądne zakupy. Dotyczą one dwóch aspektów: ograniczenia ilości kupowanych rzeczy, ale i wyboru tych, które nie szkodzą lub w mniejszym stopniu szkodzą środowisku. Po co masz kupować pakowane w plastik warzywa skoro możesz kupić je luzem i zapakować w siatkę wielorazowego użytku?

Less waste a zero waste

Zero waste to bardziej radykalna odmiana idei less waste. Polega ona na całkowitym wyeliminowaniu produkcji śmieci. Jak zapewne się domyślasz, nie jest to proste zadanie. Wymaga nie tylko dużej świadomości ekologicznej, ale i szczegółowego planowania zakupów w taki sposób, aby zakupione rzeczy, można było później ponownie wykorzystać. Na początku Twojej drogi dbania o środowisko zacznij od małych zmian! Jak to zrobić?

Less waste – zasada 5 R

Co zrobić, aby wprowadzić filozofię less waste do swojego życia? Na początku zacznij od zmiany myślenia. Jak? Oto kilka wskazówek postępowania w duchu less waste, które są zgodne z zasadą 5 R, czyli: Odmawiaj (Refuse), Redukuj (Reduce), Wykorzystaj ponownie (Reuse), Recyklinguj (Recycle), Kompostuj (Rot). O co w tym dokładnie chodzi?

  • Odmawiaj – kawa na wynos z plastikową pokrywką? Plastikowa torba na zakupy? Drink z plastikową słomką? Powiedz im stanowcze “nie”. Każdorazowo, czy to w sklepie, czy w restauracji, zastanów się, czy dana rzecz jest Ci niezbędna. Pomyśl także, jaki wpływ ma jej zastosowanie na środowisko naturalne.
  • Ograniczaj – po prostu kupuj mniej. Minimalizm jest teraz w cenie, zwłaszcza gdy chcesz dbać o naturę.
  • Wykorzystaj ponownie – nie wyrzucaj rzeczy tylko dlatego, że są zepsute. Postaraj się najpierw je naprawić. Zawsze możesz też znaleźć nowe zastosowanie dla starych przedmiotów. Plastikowy pojemnik po lodach na pewno przyda Ci się do mrożenia warzyw lub przechowywania drobnych rzeczy. Podarty ręcznik możesz przerobić na ściereczki kuchenne. Możliwości jest wiele, włącz kreatywność i miłość do planety!
  • Recyklinguj – podstawa to segregacja śmieci. Ale nie tylko. Wybieraj świadomie produkty, które nadają się do recyklingu bądź takie, które powstały z tworzyw poddanych już recyklingowi. Tak jak moje kosmetyki! Wybierając kosmetyki Neboa oczyszczasz razem ze mną oceany. Szampon czy odżywka to przecież produkty, które kupujesz bardzo często. Po co produkować kolejne tony plastiku, skoro można wybrać produkt w ekologicznym opakowaniu z przetworzonego tworzywa?
  • Kompostuj – obierki z warzyw stanowią doskonałą pożywkę dla wielu organizmów i gleby. Nie wyrzucaj ich!

Dlaczego less waste ma znaczenie?

Czy wiesz, że przeciętny Polak produkuje ok. 350 kilogramów śmieci rocznie? To i tak niezły wynik, porównując go z innymi krajami europejskimi. Dla przykładu, w Danii produkcja śmieci na osobę w 2020 roku wynosiła 844 kg, zaś w Luksemburgu 791! Średnio na Europejczyka przypada ponad pół tony śmieci w ciągu roku.

Teraz pomyśl, ile śmieci jest w stanie wyprodukować jedna osoba w ciągu całego życia.

Nadal uważasz, że Twoje działania nie mają realnego wpływu na środowisko naturalne? Pływające wyspy śmieci to nie żart! Mam nadzieję, że zechcesz razem ze mną zadbać o naszą planetę. Wspólnie możemy zdziałać więcej 🙂

Ja już przyczyniłam się do troski o naszą planetę. Opakowania moich naturalnych kosmetyków są produkowane z plastiku odławianego z oceanów. Ich wybór doskonale wpisuje się zatem w filozofię less waste!

Repair naturalny szampon regenerujący

Szczegóły

BALANCING naturalny peeling Z MIKRODROBINKAMI

Szczegóły

Anti hair loss wcierka do skóry głowy przeciw wypadaniu włosów

Szczegóły

A Ty, w jaki sposób dołączysz okażesz swój szacunek do natury? RESPECT THE NATURE!

Jestem Neboa - naturalne i wegańskie kosmetyki do pielęgnacji włosów, zamknięte w opakowaniach z plastiku odławianego z oceanów. Działam zgodnie z filozofią RESPECT THE NATURE – moją misją jest troska o Planetę! Dzięki produkcji moich opakowań, z oceanów odławiane są plastikowe odpady. Dbam o Ciebie, dbam i Planetę i dbam o przyszłość!

Napisz do nas