Mikrobiom skóry – czym jest i jak go pielęgnować?

Mikrobiom skóry – czym jest i jak go pielęgnować?

Natura bez tajemnic, Pielegnacja włosów

Skóra jest warstwą ochronną i największym organem w ludzkim organizmie. To właśnie ona blokuje szkodliwe dla człowieka patogeny. Jednak, aby ochrona przebiegała pomyślnie, skóra potrzebuje wsparcia ze strony milionów mikroorganizmów. To właśnie one tworzą mikrobiom, od którego równowagi zależy kondycja Twojej skóry, także tej na głowie! Przekonaj się w jaki sposób pielęgnować mikrobiom skóry głowy, aby cieszyć się pięknymi, odżywionymi włosami!

Z czego składa się mikrobiom skóry głowy?

Na mikrobiom skóry głowy składa się szereg bakterii, grzybów, wirusów i roztoczy. Ich równowaga, zarówno w kontekście ilościowym jak i gatunkowym, stanowi fundament warstwy ochronnej skóry. 

Patogeny to z kolei przeciwieństwo korzystnych drobnoustrojów, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania skóry. Ich nadmiar powoduje zaburzenia naturalnego mikrobiomu.

Ilość i jakość korzystnych drobnoustrojów zależy od indywidualnych uwarunkowań. Mikrobiom każdego człowieka jest unikalny. Nie bez znaczenia w kwestii jakości mikrobiomu jest wiek, płeć, różnice anatomiczne czy właściwości fizjologiczne skóry. Obszarem, w którym występuje najwięcej mikroorganizmów tworzących mikrobiom, jest skóra głowy. Wynika to ze sprzyjających warunków do rozwoju drobnoustrojów. Można do nich zaliczyć:

  • wysoką wilgotność,
  • wydzielanie sebum, które jest świetną pożywką dla bakterii,
  • temperaturę wyższą niż na innych, mniej owłosionych obszarach ciała.

Mikrobiom skóry – najważniejsze funkcje

Mikrobiom chroni skórę głowy przed dolegliwościami takimi jak łupież, łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry. Zrównoważony mikrobiom skóry głowy zapewnia jej ochronę przed patogenną mikroflorą. W jaki sposób? Poprzez syntezę enzymów pożyteczne bakterie hamują rozwój szkodliwych patogenów i drobnoustrojów. 

Prawidłowo funkcjonujący mikrobiom wzmacnia także barierę hydrolipidową skóry. Wynika to z faktu, że drobnoustroje będące częścią mikrobiomu rozkładają pot i sebum do naturalnych substancji nawilżających. To z kolei sprawia, że bariera ochronna jest szczelna i odporna na niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych.

To jednak nie wszystko. Mikrobiom pomaga również utrzymać optymalne pH skóry. Jest to niezwykle ważne w kontekście prawidłowego przebiegu procesu złuszczania się i odbudowy naskórka.  

Jak dbać o mikrobiom skóry głowy?

Zachowanie równowagi między nienaruszonym mikrobiomem i dogłębnie oczyszczoną skórą głowy to nie lada wyzwanie. Na szczęście istnieją sposoby na zachowanie harmonii w obu aspektach!

Najważniejsza jest odpowiednia pielęgnacja skóry głowy, której fundamentem jest dobór właściwych kosmetyków. Do mycia włosów wybieraj szampony o naturalnym składzie, zawierające humektanty, które pozwalają utrzymać odpowiednie nawilżenie skóry głowy. 

Szamponem, który spełnia te kryteria, jest mój naturalny szampon oczyszczający. Zawarty w kosmetyku wyciąg z bawełny koi i łagodzi podrażnienia, a gliceryna chroni skalp przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

W moim asortymencie znajdziesz również kosmetyki z linii MICROBIOME CARE, które zostały stworzone z myślą o ochronie mikrobiomu. W skład serii wchodzi unikalna wcierka do skóry głowy, która wspiera naturalną mikroflorę skalpu. Formuła wcierki oparta jest na postbiotyku, prebiotyku i niacynamidzie. Dzięki temu kosmetyk działa kompleksowo, ograniczając wydzielanie sebum, łagodząc podrażnienia i regulując mikrobiom.

Ponadto w serii Microbiome Care znajdziesz peeling enzymatyczny, który zmniejsza przetłuszczanie się włosów, odświeża skalp i wspiera naturalny mikrobiom skóry. Zawarty w kosmetyku ekstrakt ze skrzypu polnego przyśpiesza regenerację skóry, natomiast wyciąg z fermentacji bakterii pozwala zachować równowagę mikrobiomu. Za delikatne złuszczenie naskórka odpowiada z kolei papaina.

DETOX&BALANCE NATURALNY SZAMPON OCZYSZCZAJĄCY

Szczegóły

MICROBIOME CARE WCIERKA DO SKÓRY GŁOWY

Szczegóły

MICROBIOME CARE PEELING ENZYMATYCZNY

Szczegóły

Pamiętaj, że wygląd i jakość Twoich włosów jest bezpośrednio związana ze stanem skóry głowy. Sięgaj tylko i wyłącznie po naturalne kosmetyki o sprawdzonym składzie. Jeśli nie wiesz gdzie je znaleźć, zapoznaj się z asortymentem na mojej stronie!

Jestem Neboa - naturalne i wegańskie kosmetyki do pielęgnacji włosów, zamknięte w opakowaniach z plastiku odławianego z oceanów. Działam zgodnie z filozofią RESPECT THE NATURE – moją misją jest troska o Planetę! Dzięki produkcji moich opakowań, z oceanów odławiane są plastikowe odpady. Dbam o Ciebie, dbam i Planetę i dbam o przyszłość!

Napisz do nas