Poznaj moc oceanów! 10 ciekawostek, o których prawdopodobnie nie wiedziałaś!

Poznaj moc oceanów! 10 ciekawostek, o których prawdopodobnie nie wiedziałaś!

Życie w stylu less waste

Bez oceanów na naszej planecie nie byłoby życia. Ich powierzchnia pokrywa łącznie ponad 70% Ziemi! Oceany zamieszkiwane są przez nieprzebrane ilości gatunków zwierząt i roślin. Ponadto mają ogromny wpływ na klimat i prawidłowe funkcjonowanie naszego świata. 

Ponad połowę tlenu (niektórzy naukowcy mówią nawet o 80%!) zawartego w atmosferze zawdzięczamy właśnie oceanom. Będąc bardziej precyzyjnym, znajdującym się w nim algom morskim, które w procesie fotosyntezy wytwarzają tlen. Są one również odpowiedzialne za pochłanianie nadwyżek dwutlenku węgla z atmosfery. To tylko kilka przykładów, które pokazują, jak ważne jest dbanie o to, by oceany nie były nadmiernie zanieczyszczone. Dzisiaj przedstawię Ci kilka ciekawostek związanych z fascynującym środowiskiem oceanów, o których mogłeś nie wiedzieć. Niektóre z nich wywołują refleksję związaną ze szkodliwą działalnością człowieka.

1. Nieodkryte krainy

Pod powierzchnią oceanów znajdują się m.in. liczne jeziora, rzeki i pasma górskie. Większość z nich została zbadana w mniejszym stopniu niż sąsiadujące z Ziemią planety! Co więcej, zbiorniki wodne znajdujące się w głębinach oceanu posiadają inny skład chemiczny niż te znajdujące się na powierzchni. To tak, jakby pod wodą istniała odrębna planeta.

2. Tony plastiku

Każdego roku do oceanów trafia od pięciu do trzynastu milionów ton śmieci. Są to przeważnie tworzywa sztuczne, takie jak plastik. To niebezpieczne zjawisko prowadzi do tragedii całych morskich gatunków. Co więcej, ryby które żywią się tymi odpadami, są później wyławiane i konsumowane przez ludzi. Oczywiście zaburzenie naturalnej fauny i flory ma negatywny wpływ na całe środowisko, w dużym stopniu przyczynia się chociażby do ocieplenia klimatu.

3. Życie toczy się pod wodą

Na naszej planecie obszary wodne zajmują prawie ¾  całej powierzchni. Jednak fakt, że aż 94% wszystkich żyjących na Ziemi gatunków to organizmy wodne zaskakuje. W tym kontekście skuteczne oczyszczenie oceanów ze śmieci staje się priorytetowe. Największym, znanym morskim stworzeniem jest płetwal błękitny. Potrafi osiągnąć nawet do 30 metrów długości i 180 ton wagi!

4. Góra złota

Dowiedziono, że pod powierzchnią oceanów znajduje się około 20 milionów ton złota! Do tej pory nie opracowano jednak metody, która pozwalałaby na stosunkowo tanie wydobycie tego kruszcu. Co ciekawe, całkowite wydobycie złota w historii ludzkości szacuje się na 150 tysięcy ton. To kolejny powód, dla którego warto dbać o oceany.

5. Nic nie jest stałe

Wbrew pozorom na dnie oceanów sporo się dzieje. Mimo że średnia głębokość oceanów jest określana przez naukowców na mniej więcej 3800 metrów, to ich dno ulega ciągłym zmianom. Spowodowane jest to w głównej mierze aktywnością płyt tektonicznych. Za sprawą ich ruchów powstają między innymi podmorskie wąwozy czy wyspy znajdujące się pod powierzchnią wody.

6. Księżycowy krok

Nasza znajomość oceanicznego dna jest tak naprawdę znikoma. Dobitnym potwierdzeniem tej tezy jest fakt, że spacer po powierzchni księżyca zaliczyło do tej pory 12 osób, a w Rowie Mariańskim nurkowały zaledwie 3! Co ciekawe, do trójki śmiałków zalicza się James Cameron, czyli nikt inny jak reżyser “Titanica”.

Co więcej, najdłuższy łańcuch górski świata Mid-Ocean Ridge, znajduje się pod powierzchnią wody. Według naukowców został on zbadany w mniejszym stopniu niż Mars czy Wenus.

7. Rajskie wyspy

Pod powierzchnią największego oceanu świata, czyli Oceanu Spokojnego znajduje się około 25 000 wysp! Niestety, póki co wakacje na jednej z nich nie są możliwe, ale kto wie co przyniesie przyszłość.

8. Kojący szum oceanów

Skąd właściwie bierze się szum oceanów? Wywoływany jest przez niezliczoną ilość mikroskopijnych pęcherzyków powietrza. Są one generowane poprzez rozbijanie się fal, a następnie deformują się pod działaniem ciśnienia wody. Następnie, w celu odzyskania swojego pierwotnego kształtu, pęcherzyki wchodzą w cykl rozciągania i kurczenia. Skutkiem tych ruchów są fale dźwiękowe o różnych częstotliwościach. W ten sposób ludzkie ucho odbiera szum, który przez większość ludzi odbierany jest jako niezwykle wyciszający i kojący nerwy.

9. Niezgłębione tajemnice

Zgodnie z raportem przygotowanym przez Ocean Service niecałe 5% powierzchni światowych oceanów zostało zbadanych przez człowieka. Pozostałe 95% to jedna z największych tajemnic współczesnego świata!

To samo tyczy się wszelkich stworzeń zamieszkujących oceany. Światowy Rejestr Gatunków Morskich podaje, że obecnie istnieje ok. 240 tysięcy gatunków odkrytych i skatalogowanych przez człowieka. Środowisko naukowe uważa jednak, że jest to jedynie ułamek podwodnych stworzeń.

10. Ludzkie dziedzictwo na dnach oceanów

Szacuje się, że na dnach oceanów spoczywa ponad 3 miliony wraków statków! Co więcej, oceany pełne są drogocennych, zaginionych artefaktów. Część z nich jest dostępna dla turystów. Furorę na świecie zrobiło chociażby podwodne muzeum MUSA w Cancun. Znajdująca się w nim armia złożona z ponad 500 rzeźb naturalnych rozmiarów, co prawda została tam umieszczona celowo, niemniej robi ogromne wrażenie. Natomiast najcięższa zatopiona rzeźba ważny ponad 60 ton!

Niestety miliony zatopionych statków, które spoczywają na dnach oceanów, stwarza realne zagrożenie ekologiczne. Wynika to z faktu, że w wielu wrakach nadal znajdują się zapasy paliwa, które przedostają się do oceanów.

Czy teraz już wiesz dlaczego dbanie o oceany jest tak ważne dla prawidłowego funkcjonowania naszej planety? Respect The Nature i Less Waste to idee, które przyświecają mi na co dzień. Właśnie dlatego wszystkie opakowania moich produktów wytwarzane są z plastiku z recyklingu, w tym z plastiku odłowionego z oceanów. Przyłącz się do mnie, razem możemy zdziałać więcej!

Jestem Neboa - naturalne i wegańskie kosmetyki do pielęgnacji włosów, zamknięte w opakowaniach z plastiku odławianego z oceanów. Działam zgodnie z filozofią RESPECT THE NATURE – moją misją jest troska o Planetę! Dzięki produkcji moich opakowań, z oceanów odławiane są plastikowe odpady. Dbam o Ciebie, dbam i Planetę i dbam o przyszłość!

Napisz do nas