Wszystko co warto wiedzieć o segregowaniu śmieci

Wszystko co warto wiedzieć o segregowaniu śmieci

Natura bez tajemnic

Poziom świadomości ekologicznej w społeczeństwie wzrasta z roku na rok. Mimo tego ilość produkowanych odpadów jest w dalszym ciągu stanowczo za wysoka. Jednym z najlepszych sposobów na oczyszczenie Ziemi jest rzetelna segregacja śmieci. Przekonaj się jak robić to poprawnie!

Jak poprawnie segregować śmieci?

Kwintesencją ogólnej koncepcji segregowania śmieci jest założenie, że odpady powinny być oddzielone od surowców. W celu realizacji tej zasady Ministerstwo Środowiska dnia 01.07.2017 r. wprowadziło w Polsce JSSO (Jednolity System Segregacji Odpadów). 

Głównym celem JSSO jest ujednolicenie sposobu segregacji i wywózki odpadów komunalnych. W ramach systemu wyodrębniono kilka kategorii śmieci, które należy umieszczać w odpowiednio oznaczonych pojemnikach. Czy wiesz, jakimi kolorami są oznaczone?

Odpady BIO 

Pojemniki na odpady biodegradowalne oznaczone są kolorem brązowym. Należy umieszczać w nich:

 • resztki jedzenia,
 • odpadki spożywcze (np. obierki od ziemniaków, ogryzki z jabłek).
 • liście, trawę, gałęzie itp.

Do brązowych pojemników nie wrzucaj odchodów zwierząt, ziemi, kamieni, a także drewna, które zostało zaimpregnowane. Bioodpady możesz także składować w kompostowniku. Dzięki temu przerobisz je na kompost, który w przyszłości może posłużyć Ci jako nawóz do roślin!

Metale oraz tworzywa sztuczne

Kosze na metale i tworzywa sztuczne oznaczone są kolorem żółtym. Jakie odpady powinieneś w nich umieszczać?

 • plastikowe opakowania po napojach, żywności czy kosmetykach,
 • metalowe puszki,
 • metale kolorowe,
 • kapsle i nakrętki od butelek,
 • foliowe reklamówki
 • opakowania stworzone z wielu materiałów, takie jak karton po mleku.

W pojemnikach na tworzywa sztuczne nie powinny znajdować się m.in. puszki po farbach i olejach, plastikowe zabawki, plastikowe opakowania po lekach, a także opakowania z zawartością.

Papier

Pojemniki na papier mają kolor niebieski. Wszelkie papierowe torby i opakowania, kartony oraz gazety powinny znaleźć się właśnie w tych koszach. W żadnym wypadku nie umieszczaj w nich zużytych ręczników papierowych, kartonów po sokach, brudnych papierowych opakowań czy pieluch. 

Szkło

Zielony pojemnik to miejsce przeznaczone do wyrzucania szkła. Możesz umieścić w nim butelki i słoiki, a także szklane opakowania po kosmetykach. Pamiętaj, że do kontenera na szkło nie powinny trafiać przedmioty takie jak żarówki, lustra czy monitory.

Odpady zmieszane i niebezpieczne

Kosze na odpady zmieszane oznaczone są kolorem czarnym. Są przeznaczone do wszystkich odpadów, które nie pasują do innych kategorii, oprócz tzw. odpadów niebezpiecznych, do których zaliczyć można:

 • zużyte baterie i akumulatory,
 • przeterminowane lekarstwa,
 • odpady chemiczne,
 • elektroodpady,

Śmieci tego rodzaju należy przekazać do PSZOK-u (Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych). Za organizację i nadzór nad tymi punktami odpowiada gmina.

Jakie korzyści przynosi segregowanie śmieci?

Prawidłowa segregacja odpadów jest niezwykle ważnym elementem recyklingu, który stanowi jedną z najskuteczniejszych metod ochrony środowiska naturalnego. Do bezsprzecznych zalet efektywnej segregacji odpadów można zaliczyć:

 • Znaczne ograniczenie ilości odpadów, trafiających na wysypiska śmieci.
 • Zmniejszenie kosztów związanych ze składowaniem i utylizacją odpadów.
 • Ograniczenie zużycia surowców naturalnych.
 • Poprawa warunków bytowych zarówno dla ludzi, zwierząt, jak i roślin.

Przetwarzanie surowców jest znacznie tańsze niż proces ich pozyskiwania i produkcja dóbr od podstaw. Przykładowo, wytapianie stali ze złomu to oszczędność energii na poziomie ok. 95%! 

Pamiętaj, że każde działanie, które pozwala oczyścić Ziemię nawet w minimalnym stopniu, jest na wagę złota! Mając to na uwadzę, wszystkie opakowania moich produktów wytwarzane są z plastiku z recyklingu, w tym z plastiku odławianego z oceanów. Sięgając po ekologiczne produkty, dokładasz swoją cegiełkę do ratowania naszej Planety!

Repair naturalny szampon regenerujący

Szczegóły

DETOX&BALANCE NATURALNY SZAMPON OCZYSZCZAJĄCY

Szczegóły

Anti hair loss wcierka do skóry głowy przeciw wypadaniu włosów

Szczegóły

Jestem Neboa - naturalne i wegańskie kosmetyki do pielęgnacji włosów, zamknięte w opakowaniach z plastiku odławianego z oceanów. Działam zgodnie z filozofią RESPECT THE NATURE – moją misją jest troska o Planetę! Dzięki produkcji moich opakowań, z oceanów odławiane są plastikowe odpady. Dbam o Ciebie, dbam i Planetę i dbam o przyszłość!

Napisz do nas